Patent ve Marka Vekilleri Derneği (pem.org.tr) tarafından yapılan KEP açıklaması

Türk Patent Enstitüsü (TPE) yetkililerinden alınan bilgiye göre Kayıtlı e-posta (KEP) bilgilerini TPE’ye bildiren vekillere ilk aşamada marka tescil belgesi noksan bildirimleri hemen e-posta ile yapılacaktır. Kısa zaman içinde diğer bildirimlerin de kayıtlı e-posta sistemi ile yapılacağı öğrenilmiştir.

 

KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) sistemi, e-imza ve zaman damgası kullanarak elektronik bir postanın iletimini garanti altına alan, e-posta uygulamalarında olduğu üzere gönderici ve alıcı tarafın kim olduğu bilgisini tutan, gönderilen ileti içeriğini ekleriyle beraber saklayan, gönderi içeriğinin gizlilik kuralları çerçevesinde başkalarınca görülmesini veya değiştirilmesini engelleyen, gönderim ve iletim zamanı konusunda kesin bilgi sağlayan elektronik posta iletim sistemi olarak tanımlanabilmektedir.

 

Bunun yanı sıra, 19 Ocak 2013 tarihli ve 28533 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Elektronik Tebligat Yönetmeliği ile Tebligat Kanunu’nda tebliğ çıkarmaya yetkili kılınan merciler tarafından elektronik ortamda hazırlanmış olan tebligatların değiştirilemez ve inkar edilemez bir şekilde kayıtlı elektronik posta yoluyla alıcılara iletilmesi (e-tebligat) konusunda uygulama esasları belirlenmiştir.

 

Bu kapsamda TPE, KEP sistemine entegrasyon amacıyla gerekli girişimlerde bulunmuş ve gönderilerini Elektronik Tebligat Yönetmeliği çerçevesinde elektronik yolla yapabilmek amacıyla gerekli alt yapı çalışmalarına başlamıştır. Yaşanan bu süreçte, özellikle marka-patent vekillerinin KEP sistemine dahil olması, tebligat sistemine büyük rahatlık kazandırmanın yanında tebligat kaynaklı beklemelerin oluşmamasına katkı sağlayacaktır.

 

YSM Yazılım olarak TürkKEP firmasının Türkiye çapında satış ve çözüm geliştirme konusunda çalışan STRATEJİK İŞORTAĞI (TSİO, TÇM, TBM üstü) olduk.

ysm_logoturkkep_logo

YSM Yazılım olarak bizde kamuoyuna bu duyuruyu yapmak istedik.

KEP sistemi hakkında ayrıntılı bilgiyi http://www.turkkep.com.tr  adresinden edinebilirsiniz veya sorularınızı ysm@ysm.com.tr  adresine e-mail gönderebilirsiniz.

Bulut yazılımı, e-fatura, e-defter, e-imza çözümlerinden sonra KEP ihtiyaçlarınızı da artık bulut ve e-dönüşüm çözümlerinin ana servis sağlayıcısı YSM’den temin edebilirsiniz.

YSM satış ve servis ağını bölge müdürlükleri ve işortakları (bayileri) ile büyütmeye devam ediyor.

Çok yakında yeni ürün ve servis yeniliklerimizi de sizlerle paylaşıyor olacağız.

Saygılarımızla,

YSM Yazılım, CEO

Sedat YAZICI

Bu yazıyı beğendiniz mi?